Campanie gratuită de microcipare a câinilor cu stăpân în județul Neamț

Written by

Președintele Consiliului Județean Neamț, a semnat acordul de asociere între Asociația de Dezvoltare Intercomunitară „Protecția Animalelor Neamț” și Colegiul Medicilor Veterinari – Filiala Neamț.
Prin acest parteneriat, în următorii 3 ani vor fi microcipați până la 15.000 de câini cu stăpân, fiecare primind gratuit și carnet de sănătate.
În cadrul campaniei, costurile microcipurilor și carnetelor sunt suportate de ADI „Protecția Animalelor Neamț”, iar medicii veterinari desemnați de Colegiul Medicilor Veterinari Neamț vor efectua gratuit implantarea microcipurilor și înregistrarea câinilor în Registrul Național al Câinilor (RECS).

Această inițiativă are următoarele beneficii pentru comunitate:
• sprijin pentru cetățeni în respectarea obligațiilor legale,
• reducerea abandonului de câini,
• protecția și bunăstarea animalelor.

Împreună pentru o comunitate responsabilă și pentru protecția animalelor din județul Neamț!

Last modified: octombrie 22, 2025